Junioriapurahoja haettavissa 25.11. - 16.12.2021

Junioriapurahoja haettavissa 25.11. - 16.12.2021

Jääkiekkoilijoiden Koulutus- ja Ammatinedistämissäätiön olympia- ja A-maajoukkuerahasto jakaa junioriavustuksia vähävaraisten perheiden jääkiekkoharrastukseen 80 000 euroa.

Tukea voivat hakea perheet, joilla on työttömyyden, sairauksien, lasten runsaslukuisuuden tai muiden perheen toimentuloon vaikuttavien syiden vuoksi vaikeuksia selvitä jääkiekkoharrastuksen kustannuksista keväällä 2022. Ikäluokat, joille avustusta myönnetään ovat U9–U16.

Tukien hakeminen tapahtuu seurojen toimesta seuran yhteyshenkilön kautta. Hakuaika on 25.11.–16.12.2021. Hakuajan umpeutumisen jälkeen tulevia hakemuksia ei käsitellä.

 

Haku tapahtuu seuraavasti:

Lapsen huoltaja lähestyy seuraa ja toimittaa seuralle perustelut tukihakemukselle. Seura täyttää lomakkeen.

Hakemukset käsitellään joulu-tammikuun aikana. Avustusten saajista pyritään ilmoittamaan Jääkiekkoliiton aluepäälliköille 27.1.2022 mennessä (aluepäälliköt informoivat edelleen seurojen vastuuhenkilöitä).

Avustusten kokonaismäärä on 80 000 € ja se jaetaan rahaston ohjausryhmän harkinnan mukaan – avustussummat vaihtelevat ikäluokittain. Avustusten jakamisessa ovat ensisijalla ne hakivat, jotka eivät ole saaneet avustusta Suomen Jääkiekkoliitosta tai Olympia- ja A-maajoukkuerahastosta vuonna 2021.

Lisätiedot: oman seuran vastuuhenkilö

 

Tausta:

Olympia- ja A-maajoukkuerahasto on Jääkiekkoilijoiden Koulutus- ja Ammatinedistämissäätiön alaisuudessa toimiva rahasto, jonka hallinnointiin liittyvät toimet hoitaa Suomen Jääkiekkoilijat ry (Pelaajayhdistys).

Rahaston alkupääoma oli 250 000 euroa. Suomen miesten olympiajoukkue sai summan sopimuksenmukaisesti bonuksena Suomen Jääkiekkoliitolta Torinon 2006 olympialaisten hopeamitalista. Tämän jälkeen rahaston pääomaan on lisätty miesten olympialaisten sekä MM-kisojen 2015 ja 2018 menestysbonukset.

Pääomalahjoitukset yhteensä 872 705 euroa.

Marraskuuhun 2021 mennessä rahastosta on jaettu avustuksia yhteensä 756 946 euroa.

Rahaston toimintaa säätelee ohjesääntö. Ohjesäännön mukaisesti avustusten myöntämisestä päättää yllä mainittujen joukkueiden pelaajista muodostettu kuusihenkinen ohjausryhmä. Päätösten käytännön toimet hoidetaan Pelaajayhdistyksen toimistossa.


Takaisin uutisiin »
SJRY