SJRY:n hallitus tutuksi: Frans Tuohimaa

SJRY:n hallitus tutuksi: Frans Tuohimaa

SJRY jatkaa juttusarjaansa, jossa esitellään pelaajayhdistyksen nykyisen hallituksen jäseniä. Tällä kertaa vuorossa on Frans ”Fränä” Tuohimaa, kokenut suomalaismaalivahti, jonka uran kirkkaimmat saavutukset ovat Leijona-paidassa: hän voitti sekä olympiakultaa että maailmanmestaruuden vuonna 2022.

Seuratasolla Tuohimaa on pelannut pitkästi Liigassa ja ulkomailla (mm. SHL, KHL ja Allsvenskan) ja viime kausi päättyi historialliseen sarjanousuun SHL:ään IF Björklövenin riveissä. SJRY:n hallitustyössä hän tuo mukanaan kokeneen pelaajan näkemyksen pelaajan arjesta ja siitä, miltä jääkiekon tulevaisuus pelaajan silmin tulisi näyttää.

Hallituskaverisi Tanja lähetti sinulle terveiset ja kysymyksen: Mikä on sun tasoitus golfissa ja ootko kauan pelannut? Kerro sun hienoimmasta tai bravuurilyönnistä.

– Kuulun näihin korona-aikaan aloittaneisiin golfareihin. Tasoitus on varmaan siinä viidentoista tai kuudentoista paikkeilla. Baby draw on mun bravuurilyönti ja tietäjät tietää. Se on vähän sellainen insideläppä, Tuohimaa naurahtaa.

Voititte juuri IF Björklövenin kanssa Hockey Allsvenskanin mestaruuden ja nousitte SHL:ään – mitkä fiilikset?

– Kiitos paljon! Siinä oli viisi päivää aika tiukkaa rallia mestaruuden sinetöineen pelin jälkeen. Ei ollut oikeastaan edes vaihtoehtoja; seuran puolesta järjestettiin paljon erilaisia tapahtumia ja lisäksi oli pelaajien ns. omaa spontaania juhlintaa, Tuohimaa hymyilee.

– Koko kaupunki on ollut mukana. Tätä on suomalaiselle yleisölle vaikea edes selittää mitä sarjanousu oikeasti merkitsee Uumajan kaupungille ja seurayhteisölle. Tätä on odotettu 25 vuotta. Seuralla on ollut talousvaikeuksia, on oltu ajoittain lähellä nousua ja joskus on pelattu jopa alemmilla sarjatasoilla.

– Torijuhla oli aivan käsittämätön, väkeä oli aivan valtavasti kaupungin kokoon nähden. Olin kymmenen vuotta sitten mukana vastaavassa nousussa Leksandissa, ja kyllä se tunne on edelleen ihan yhtä upea, Tuohimaa toteaa.

– Toivon, että Suomessakin pystytään rakentamaan samankaltaista kulttuuria nyt, kun sarjajärjestelmää uudistetaan. On toki historiassa Suomessakin ollut nousuja, mutta se vie aikaa, jotta saadaan luotua samanlaisia merkityksiä, tarinoita ja kulttuuria, niin kuin esimerkiksi täällä Uumajassa on syntynyt.

Onko suhtautumisesi peliin muuttunut vuosien varrella?

– On se muuttunut. Ymmärrys ja arvostus tätä peliuraa kohtaan kasvaa koko ajan. Tietää, että vuosia on vielä jäljellä, mutta samalla myös sen, että enemmän on takana kuin edessä. Se saa nauttimaan hetkistä eri tavalla.

– Nuorempana oli enemmän poukkoilua ja onnistumiset sekä epäonnistumiset heittelivät enemmän. Nyt suhtautuminen on tasapainoisempaa, ja ymmärrän peliä sekä kokonaisuuksia paremmin.

– Ymmärrän myös sen, että joillekin tulee kyllästyminen, kun lajiin erikoistutaan tosi nuorena. Välillä ihmettelen sitä, kuinka aikaisin keskitytään pelkästään kiekkoon. Kiekonkäsittelystä ei ole hyötyä, jos et pysty seisomaan esimerkiksi yhdellä jalalla. Esimerkiksi Frölundan uusi malli pelaajien kokonaisvaltaisemmaksi kehittämiseksi on hyvä. Omassa lapsuudessa liikuttiin monipuolisesti, pelattiin sekä leikittiin pihalla kaikkea mahdollista. Sitä kautta tuli harjoittelumäärää ja -kuormaa luonnostaan sekä hauskuuden kautta, Tuohimaa jatkaa.

Frölundan jääkiekkoseura on huomioinut, että teknisesti taitavat pelaajat eivät aina osaa pelata pelitilanteissa, ja heidän urheilullisuutensa tai liikunnalliset perustaitonsa eivät ole riittäviä. Tämä johti ”uuden mallin" kehittämiseen, jossa keskitytään pelaajien kokonaisvaltaisempaan urheilijaksi kasvamiseen.

Mikä sai sinut lähtemään mukaan SJRY:n hallitukseen?

– Petrellin Lennun kanssa juteltiin aiheesta silloin, kun pelattiin IFK:ssa yhdessä. Olen aina ollut kiinnostunut vaikuttamaan myös kaukalon ulkopuolella. Olen myös luonteeltani sellainen, että minulla on mielipiteitä ja uskallan sanoa ne myös ääneen. Samalla minua kiinnostaa yhteisen hyvän kehittäminen, joten tätä kautta tuntui luontevalta lähteä mukaan.

Miten koet, että pelaajien ääni kuuluu jääkiekossa?

– Koen, että edelleen liian huonosti. Tilanne on parempi kuin ennen, mutta jääkiekko on pelaajien peli. Pelaajien pitäisi istua samoissa pöydissä päätöksentekijöiden kanssa.

– Ymmärrän, että kaikki pelaajat eivät halua, ei kiinnosta tai jaksa osallistua vaikuttamiseen, mutta olisi tärkeää, että ne, joita pelaajien etujen ja oikeuksien edistäminen kiinnostaa, saavat riittävän tuen muilta pelaajilta.

Jos saisit muuttaa yhden asian suomalaisessa jääkiekossa, mikä se olisi?

– Sarjajärjestelmä on se iso asia. Se on nyt vihdoin muuttumassa, ja vaikka se ei ole ehkä vielä täysin sellainen kuin SJRY:ssä toivottiin, kyseessä on iso askel toivottavasti parempaan. Nyt koko suomalaisen jääkiekkoyhteisön tehtävä on varmistaa, että uudistus onnistuu ja että siitä saadaan paras mahdollinen irti.

Miksi pelaajan kannattaa olla SJRY:n jäsen?

– Uskon kollektiivin voimaan. Jos halutaan vaikuttaa tai tulee vaikeita tilanteita, tarvitaan yhteistä selkänojaa. Pelaajan tulisi ajatella, että jäsenyys ei ole vain tätä päivää varten, vaan myös tulevia pelaajia varten. Jos halutaan olla vahva kiekkomaa ja vahva liiga, tarvitaan myös vahva pelaajayhdistys. NHL on tästä hyvä esimerkki.

– Olisi hienoa, jos SJRY pystyy olemaan Euroopassa edelläkävijä. Meillä on kuitenkin pelaajayhdistystoiminnassa pitkät perinteet jos vertaa muihin Euroopan maihin. Kyllä jääkiekon tarvitsisi järjestäytyä enemmän Euroopan tasolla. Suomella pitää olla hyvät suhteet tietty Ruotsin pelaajayhdistyksen SICO:n kanssa, mutta myös esimerkiksi Sveitsi, Saksa ja Tšekki pitäisi saada pelaajayhdistystoimintaan mukaan.

Miten irrottaudut kiekosta vapaa-ajalla?

– Golf on kiva kesäharrastus ja vaimon kanssa pelataan paljon lautapelejä. Ja tietty koiran kanssa läpi vuoden käydään ulkona, myös mestaruusjuhlista jouduin välillä poistumaan hetkeksi kotiin. Koira ei tiedä mistään juhlista - pakko hoitaa velvollisuudet ja itsekin sai otettua hyvää happea välissä, Tuohimaa naurahtaa.

Mitä haluaisit kysyä seuraavalta hallituksen jäseneltä?

– Ketäs siellä on vielä jäljellä? Hei otetaas Lädä seuraavaksi, hän on minua pari vuotta vanhempi. Lädä oli HIFK:n liigajengin mukana, kun itse olin A-junnuissa. Muistatko, kuka oli sun väkivahva ”painijakaveri”, jonka kanssa teit maastavetoja Nordiksen salissa noin 15 vuotta sitten?

Mikäli sinulla herää kysymyksiä vapaaehtoisesta hallitustyöskentelystä, olet kiinnostunut pelaajayhdistyksen toiminnasta tai tarvitset apua jossakin asiassa, niin olethan rohkeasti yhteydessä SJRY:n toimistoon.

Kuvan alt-teksti


Takaisin uutisiin »