Kiekko-Espoon Emma Nuutinen valittiin pelaajien toimesta Auroraliigan runkosarjan arvokkaimmaksi pelaajaksi
Ajankohtainen | 10.03.2026
Kiekko-Espoon hyökkääjä Emma Nuutinen on valittu Kultainen Kypärä -palkinnon saajaksi eli Auroraliigan runkosarjakauden 2025-26 arvokkaimmaksi pelaajaksi. Nuutinen voitti palkinnon myös viime kaudella.
- Tuntuu todella hienolta ja merkitykselliseltä, kun tunnustus tulee nimenomaan muilta pelaajilta. Pelaajat me tätä juttua tehdään, niin on iso kunnia saada tämä palkinto, Nuutinen toteaa.
Nuutinen voitti pelaajien äänestyksen 228 pisteellä. Toiseksi äänestyksessä sijoittui HIFK:n Emmi Juusela 205 pisteellä ja kolmanneksi HPK:n maalivahti Anni Keisala 107 pisteellä. Äänestys suoritettiin siten, että jokainen Auroraliigan pelaaja sai pisteyttää kolme parhaaksi katsomaansa pelaajaa, kuitenkaan oman joukkueen pelaajia ei saanut äänestää.
Emma Nuutinen voitti runkosarjan pistepörssin 63 pisteellä (27 maalia ja 36 syöttöä) ja voitti myös runkosarjan maalipörssin. Pelaajien äänestyksessä toiseksi tullut Emmi Juusela oli pistepörssin toinen 60 pisteellä (26 maalia ja 34 syöttöä). Anni Keisala voitti taas runkosarjassa maalivahtien torjuntapörssin (torjuntaprosentti 94,6 %), joten pelaajat selkeästi arvostivat äänestyksessä tilastoissa kunnostautuneita pelaajia.
Nuutinen on jatkanut hyvää virettään myös pudotuspeleissä ja johtaa tällä hetkellä pudotuspelien pistepörssiä 9 pisteellä (3 maalia ja 6 syöttöä). Kiekko-Espoon ja Nuutisen vahvoille otteille on Nuutisen mukaan selkeä syy:
- Avain on ollut hyvä fiilis joukkueessa ja laadukas tekeminen treeneissä. Peleissä ja treeneissä näkyy pelaajien halu voittaa ja kehittää itseään. Espoossa pelaaminen on iso etuoikeus ja tänne syntynyt kulttuuri on ehdottomasti pitkän ajan tuotos, jonka aiemmat pelaajat ovat tänne istuttaneet ja jonka valmentaja Haapanen on onnistunut luomaan pitkäjänteisellä työllään naiskiekon eteen.
Kysyttäessä Nuutiselta kauden vaikeinta vastustajaa, vastaus löytyy läheltä:
- Koko kauden on ollut hyviä matseja HIFK:iä vastaan, niissä peleissä on aina hyvä pääkaupunkiseudun kamppailufiilis.
SJRY on palkinnut kaudesta 2021–2022 lähtien naisten pääsarjassa Kultainen Kypärä -palkinnon pelaajien äänestyksen perusteella. Palkinto jaetaan joukkueen menestymisen kannalta arvokkaimmalle pelaajalle. Katso kaikki aiemmat voittajat täältä.
Nuutinen palkitaan huomenna keskiviikkona 11.3. Kiekko-Espoon ja Ilveksen pudotuspelien ensimmäisessä välieräottelussa, joka alkaa klo 19.45 Tapiolassa.
Millä eväin Nuutinen lähtee huomiseen matsiin?
- Olen aika rento ja yritän olla luomatta mitään tiukkoja pregame rutiineja itselleni, mutta muutama kuppi kahvia ja hyvällä musiikilla saa pelifiiliksen päälle.
Kultainen Kypärä -tulokset:
1. Emma Nuutinen, 228 pistettä
2. Emmi Juusela, 205
3. Anni Keisala, 107
Takaisin uutisiin »