Pelaajien toive etenee käytäntöön – osittainen taklaaminen sallitaan Auroraliigassa
Ajankohtainen | 06.03.2026
Auroraliigan pelaajien selkeä ja pitkään esillä ollut toive etenee nyt konkreettiseksi muutokseksi. Suomen Jääkiekkoliiton liittohallitus on hyväksynyt esityksen osittaisen taklaamisen sallimisesta naisten pääsarjassa Auroraliigassa, ja uusi sääntö tulee voimaan jo ennen kautta 2026–27 pelattavissa harjoitusotteluissa.
Muutosehdotuksen taustalla on vahvasti myös pelaajien ääni. SJRY selvitti keväällä 2025 kyselyn avulla Auroraliiga-pelaajien suhtautumista taklausten sallimiseen, ja tulokset olivat yksiselitteiset: 95 prosenttia vastanneista pelaajista kannatti taklausten sallimista jossain muodossa. Kyselyyn vastasi 193 pelaajaa.
– Hienoa, että pelaajien toive otetaan huomioon. Niin iso määrä pelaajia halusi tämän muutoksen SJRY:n kyselyn mukaan, toteaa vuodesta 2022 SJRY:ssä koordinaattorina työskennellyt Karoliina Rantamäki.
Pelaajat vastaanottavat kontaktit – siksi heidän äänensä on keskeinen
Auroraliigan pelaajista 73 prosenttia ei uskonut taklausten sallimisen lisäävän tapaturmia, ja moni pelaaja näki kontaktipelaamisen oppimisen jopa turvallisuutta lisäävänä tekijänä.
– Tärkeää on, että pelaajat oppivat fyysisempään peliin. Kun kontaktipelaamista harjoitellaan ja siihen valmistaudutaan, se auttaa pelaajia sopeutumaan pelin vaatimuksiin, Rantamäki toteaa.
Rantamäki pelaa parhaillaan Auroraliigan pudotuspelejä Kiekko‑Espoon paidassa.
– Pelaajayhdistyksessä olemme iloisia, että pelaajien toive on nyt otettu huomioon. Pelaajat ovat niitä, jotka ovat siellä vastaanottamassa ne taklaukset. Siksi pelaajien ääni on tärkeä tuoda esiin, Rantamäki korostaa.
Askel kohti kansainvälistä peliä
Sääntömuutoksen tavoitteena on kehittää Auroraliigan peliä ja tuoda sitä lähemmäs kansainvälistä huippua. Osittainen taklaaminen on jo arkipäivää useissa ulkomaisissa sarjoissa, kuten PWHL:ssä ja Ruotsin SDHL:ssä.
– Suomalaisen naiskiekon kehitykselle tämä sääntömuutos vie peliä lähemmäs kansainvälistä peliä. Ulkomailla saa pelata fyysisemmin ja linja on sallivampi. Jos haluamme pysyä kehityksessä mukana, tämä sääntömuutos on käytännössä elinehto, Rantamäki sanoo.
Auroraliigan taklaussääntö pähkinänkuoressa:
Sallittu:
• Taklaukset kun pelaajilla on samansuuntainen liike, joko etuperin tai takaperin luistellen
• Taklaukset laidan lähellä, kun kiekosta kamppaillaan tilanteessa olevien pelaajien välillä
• Avoin jää: samaan suuntaan liikkuvat, 90 asteen kulmassa tapahtuvat tai paikallaan olevat taklaukset
Ei sallittu:
• Taklaukset laidan lähellä, kun tilanteeseen tullaan vauhdilla ulkopuolelta tai ”kolmantena pelaajana”
• Avoin jää: suoraan edestä tai poikkeavasta suunnasta tulevat taklaukset
Takaisin uutisiin »